NajnowaszaWersja: 0.50a | Community: 0.70a
 Deutsch English Français Hebrew Chinese Traditional Spanish Italian Polish Lithuanian Estonian Danish Swedish Dutch (Netherlands) Portuguese (Brazil) Czech Portuguese - Portuga Russian Catalan Turkish Finnish Romanian Greek Serbian Chinese Simplified 




Get eMule at SourceForge.net. Fast, secure and Free Open Source software downloads

Bezpieczeñstwo HelpNAV

Filtr IP
Filtr IP jest u¿ywany by zablokowaæ po³±czenia do i od niektórych klientów. eMule nie mo¿e po³±czyæ siê z innym klientem (jak równie¿ on nie mo¿e po³±czyæ siê z Twoim eMule) je¶li jego IP nale¿y do którego¶ z zakresów IP wprowadzonych do pliku ipfilter.dat. Plik ten jest zapisany w folderze instalacji eMule i mo¿e byæ edytowany po klikniêciu przycisku Edytuj. By zdobyæ wiêcej informacji o filtrowaniu IP przejrzyj topic Filtry IP w tym FAQ.
Plik ipfilter.dat musi zostaæ prze³adowany (przycisk Prze³aduj) by zasz³y jakiekolwiek zmiany.

o Poziom
Ka¿dy wpis w ipfilter.dat ma przypisany poziom. Ta warto¶æ oznacza jak godny zaufania jest dany zakres. Wysokie warto¶ci (domy¶lnie 128+) s± uwa¿ane za bezpieczne za¶ ni¿sze powinny byæ blokowane. Poziom filtrowania wyznacza granicê zaufania. Ka¿dy zakres IP w ipfilter.dat z poziomem ni¿szym ni¿ Poziom filtrowania zostanie odrzucony przy nawi±zywaniu po³±czenia. Domy¶lna warto¶æ nie powinna byæ zmieniana.

o Filtruj serwery
Regu³y Filtra IP zwykle u¿ywane s± jedynie w przypadku po³±czeñ z innymi klientami. Zaznaczenie tej opcji spowoduje rozszerzenie funkcji Filtra przy po³±czeniach z serwerami.

o Aktualizuj z URL
Wprowadzenie linku do pliku z zakresami blokowanych IP i klikniêcie Load spowoduje dodanie znalezionych adresów do pliku ipfilter.dat. Sprawd¼ rozdzia³ Filtry IP by zdobyæ wiêcej informacji i potrzebne linki.

Wiadomo¶ci
Niechciane wiadomo¶ci mog± byæ blokowane przez wprowadzenie ich w to okno. Je¶li tekst wiadomo¶ci pasuje do wprowadzonego zwrotu zostanie ona odrzucona. By dodaæ wiêcej zwrotów u¿yj znaku | jako separatora.

o Akceptuj tylko od znajomych
Wszystkie wiadomo¶ci od u¿ytkowników spoza Listy Znajomych zostan± zablokowane.

o Akceptuj tylko od prawid³owych klientów
Ta opcja daje pewno¶æ, ¿e wiadomo¶æ zostanie zaakceptowana tylko je¶li nadawca jest prawid³owym klientem sieci, a nie próbuje siê za takiego podawaæ. Ta opcja powinna zostaæ w³±czona.

o Zaawansowany filtr spamu
Ka¿da przychodz±ca wiadomo¶æ zostanie najpierw sprawdzona. Je¶li spe³ni które¶ z poni¿szych kryteriów jej nadawca bêdzie ignorowany. Lista ignorowanych klientów jest utrzymywana tylko przez czas trwania sesji.

> link www lub adres URL zosta³ wys³any w pierwszej wiadomo¶ci
> u¿ytkownik wys³a³ 5 wiadomo¶ci bez otrzymania odpowiedzi

U¿ytkownicy z listy znajomych nigdy nie zostan± zidentyfikowani jako spamerzy.

Komentarz
Ta funkcja dzia³a jak powy¿sza, jednak u¿ywana jest w przypadku komentarzy do plików.

Uwaga:
Komentarze do plików powinny pomóc innym u¿ytkownikom os±dziæ jako¶æ pobieranego pliku. Nie zosta³y wprowadzone by pogadaæ o pogodzie lub by u¿ywaæ ich do reklamy. Prosimy zostawiaæ nale¿yte komentarze.

Ró¿ne opcje
o U¿yj bezpiecznej identyfikacji
Zalecane jest u¿ywanie tej opcji. Wiêcej informacji na jej temat znajdziesz tutaj.

o Run eMule as unprivileged User
Ta opcja jest dostêpna tylko na platformach Win NT (2k, XP, 2003) i pozwala na uruchomienie eMule na bardziej zacie¶nionych zasadach zabezpieczeñ które posiadaj± te systemy.
Zwykle u¿ytkownik tych systemów loguje siê na konto administratora. To pozwala jemu i wszystkim uruchomionym programom w pe³ni kontrolowaæ system. W takim przypadku ka¿dy uruchomiony z³o¶liwy kod odbije siê na ca³ym systemie.
U¿ycie tej opcji utworzy w systemie nowe konto u¿ytkownika o nazwie emule_secure i ustawi dla niego pozwolenia na pe³ny dostêp do folderów, których u¿ywa eMule (folder instalacji, folder tymczasowych i pobranych plików), jednocze¶nie odmawiaj±c mu dostêpu do innych czê¶ci systemu. eMule uruchamia siê z tego konta upewniaj±c, ¿e ¿aden szkodliwy kod który móg³ byæ wprowadzony nie spowoduje uszkodzeñ systemu. Jest to ¶rodek zapobiegawczy w przypadku znalezienia s³abego punktu w kodzie eMule, który mo¿e byæ wykorzystany do ataku na komputer z zewn±trz.

Uwagi:
o eMule sam troszczy siê o prawa dostêpu do plików których potrzebuje. Wiêcej bezpieczeñstwa mo¿na uzyskaæ przez rozmy¶lne zaostrzenie praw dostêpu do innych folderów lub ca³ych partycji. Ustawianie praw dostêpu do plików jest mo¿liwe jedynie na partycjach NTFS, nie jest mo¿liwe w systemie plików FAT.
o Oddzielne konto u¿ytkownika oferuje pe³ne mo¿liwo¶ci mechanizmu kontroli w nowoczesnych systemach operacyjnych jak przydzia³ dysków itp.
o Bug w Windows XP nie zezwala na u¿ycie stylu XP gdy eMule dzia³a w tym trybie. GUI bêdzie wygl±da³o standardowo jak w Win98. Wydaje siê, ¿e w Windows XP SP2 nie wystêpuje ju¿ ten problem.
o Ta opcja nie spowoduje uzyskania anonimowo¶ci w sieci, lecz system na którym dzia³a eMule bêdzie bardziej odporny na ataki z zewn±trz.

Applies to Version: .42f +
Last Update: 2003-06-20 by Monk


Last Update: 14.02.2005 21:35
FAQ
Informacje Ogólne
Ustawienia
 
  Ogólne
Wy¶wietl
Parametry £±cza
Proxy
Serwer
Foldery
Pliki
Powiadomienia
Statystyki
IRC
Scheduler
Serwer WWW
Bezpieczeñstwo
Rozszerzone
Preferences.ini
Porty, Firewalle i Router
Serwery
Mo¿liwo¶ci
Rozwi±zywanie Problemów
  Dla Pocz±tkuj±cych
Przewodnik Po Sieci
Narzêdzia


Privacy Policy